Atla
Tüm Basın Bültenleri

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 13. kez düzenlenecek olan dünyanın 3. büyük otomotiv endüstri fuarı Automechanika Istanbul, 4-7 Nisan tarihleri arasında kapılarını açmaya hazırlanıyor.

5 Oca 2019

Türkiye Otomotiv Endüstrisi, Gücünü, Sürdürülebirliğini ve Yeni Teknolojileri İstanbul’da Sergileyecek. Üretiminin yüzde 80’ini ihraç ederek Türkiye sanayinin liderliğini yapan otomotiv endüstrisi, yeni pazar fırsatları için, alanında dünyanın 3. büyük fuarı Automechanika Istanbul’da buluşacak. Geçtiğimiz yıl 120 ülkeden 45,979 sektör profesyonelini 1351 katılımcı markayla buluşturan fuar, özellikle Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Doğu Bloğu ülkeleriyle ekonomik işbirliklerinin artmasına büyük katkıda bulunacak.

Türkiye’nin son 13 yıldır ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, sektörün en büyük buluşma platformu, 13.‘sü düzenlenecek olan Automechanika İstanbul fuarına hazırlanıyor. Üç kıtadan tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getiren, Deutsche Messe ve Messe Frankfurt Istanbul işbirliği ile gerçekleştirilen ihtisas fuarı, 4 – 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.   Fuarın otomotiv endüstrisindeki her bir aktörü 40.000’den fazla alıcıyla bir araya getirdiğini dile getiren Deutsche Messe A.G Türkiye ofisi, Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, geçtiğimiz yıl toplam otomotiv üretiminde yaşanan yüzde 13’lük artışla birlikte ihracatın daha da arttığını ve Türkiye otomotiv sektörünün önemli bir dış ticaret fazlası verdiğini ifade etti. Otomotiv endüstrisinin Türkiye ekonomisi için kritik bir öneme sahip olduğuna dikkat çeken Kühnel, üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden sektörün ülke ekonomisinin zor süreçlerden geçtiği bir dönemde üstlendiği görevin yadsınamaz bir boyuta geldiğini kaydederek şunları söyledi:

“İhracat kapasitesi Türkiye ekonomisine büyük değer katan otomotiv endüstrisi sektörü, aynı zamanda ciddi bir istihdam sahası yaratmaktadır. Türkiye otomotiv sanayi Avrupa’nın hibrit otomobil üretim merkezi olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Türkiye sanayisi yerli ve milli otomobil üretmeye hazırlanıyor. Dolayısıyla otomotiv büyüme hız ve potansiyeli her geçen gün artan bir sektör. Bütün bu gelişmeler Automechanika Istanbul’u çok daha önemli ve anlamlı kılıyor. Yerli üreticilere uluslararası rekabette güçlü bir platform sunuyoruz. Otomotiv sektörünün tüm bileşenlerini 13. kez Türkiye'nin lider uluslararası otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika Istanbul’da ağırlamak için sabırsızlanıyoruz.”

Messe Frankfurt Türkiye Genel Müdürü Tayfun Yardım, Automechanika Istanbul’un, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri arasında ekonomik işbirliklerini arttıran bir köprü görevi gördüğünü belirtti. Fuarın her yıl ulusal ve uluslararası tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirdiğini dile getiren Tayfun Yardım: “Türkiye ekonomisinin bel kemiğini oluşturan KOBİ’ler için Automechanika Istanbul, hem kendilerini tanıtmak hem de yeni işbirlikleri yakalama noktasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Uluslararası katılımın her yıl yarı yarıya olduğu Automechanika Istanbul, Türkiye’nin en uluslararası fuarı olma niteliğini taşıyor. 2018 yılında yaklaşık 12 ülke pavilyonunda, ülkelerin yerel üretimlerinden en yeni ve farklı ürünlerini sergilediği Automechanika Istanbul, 2019 yılında da  Almanya’dan Çin’e, İtalya’dan Tayvan’a kadar ülke pavilyonuna ev sahipliği yapacak. 3 kıtada otomotiv sektörünün ana platformu olmanın gücüyle, Türk otomotiv endüstrisine değer katmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Automechanika Academy” otomotiv sektöründeki yenilikleri ve geleceğin teknolojilerini tartışacak, tartıştıracak!

Otomotiv ve Mobilite sektörünün  bütün paydaşlarının yer alacağı fuar, Automechanika Academy konferans, seminer ve workshop programları ile de otomotiv endüstrisinin nabzını tutacak. Sektör profesyonelleri en son teknolojiler, üretim metodları, pazar ile ilgili bilgiler ve sektör çözümleri hakkında konuşma, panel ve sunumlar gerçekleştirilecek.  E-Mobility ve Geleceğin Teknolojileri alanı ise mobilite ve geleceğin teknolojileri konusunda yenilikçi firmalar ve ürünler için bir buluşma platformu olacak.

Otomotiv endüstrisine dair önemli işbirliklerinin yanı sıra sektöre dair tüm gelişmelerin uluslararası boyutta ele alınacağı Automechanika Istanbul,4 – 7 Nisan 2019’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde, tüm detaylar automechanika.com.tr’de!

Partnerler & Destekleyenler

AASA - Satış Sonrası Otomotiv Tedarikçileri Derneği, APRA - Otomotiv Parçaları Yeniden İmalatçıları Derneği, AKÜDER- Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği, ASA – Otomobil Servis Ekipmanları Üretici ve İthalatçıları Derneği (Almanya), AUSDER- Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği, EGEA - Avrupa Garaj Ekipmanları Birliği (Belçika), FIGIEFA – Otomotiv Yenileme Pazarı Distribütörleri (Belçika), HDMA – Ağır İş Aracı Üreticileri Birliği, Kompozit Sanayicileri Derneği,  İTO – İstanbul Ticaret Odası, MEMA – Motor Ekipmanları Üreticileri Birliği, OAC - Denizaşırı Otomotiv Konseyi, OIB – Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, OSS – Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği, OTOMDER- Otomotiv Mühendisliği Derneği, TAYSAD – Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği, TEHAD - Türkiye Elektrikli ve Hibrid Otomobiller Platformu, TOBFED -  Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, ZDK - Almanya Alman Motor Endüstrisi ve Tamir Federasyonu, TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.

Daha fazla bilgi için:

www.automechanika.com.tr