Atla
Tüm Basın Bültenleri

Automechanika Istanbul 2018: Dünyanın En Büyük 3. Otomotiv Endüstrisi Fuarı Automechanika Istanbul, 5 –Nisan’da 12. Kez Kapılarını Açtı!

5 Nis 2018

Messe Frankfurt Istanbul Uluslararası Fuarcılık Ltd. Şti ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. işbirliği ile düzenlenen dünyanın en büyük 3. otomotiv fuarı Automechanika Istanbul, 5-8 Nisan tarihleri arasında 38 ülkeden 1.300’ün üzerinde katılımcıyı sektör profesyonelleri ile bir araya getiriyor. Otomotiv üretim ve onarım sistemlerine dair son teknoloji ürünlerin sergileneceği Automechanika Istanbul, Türkiye’nin konumu itibarı ile çevre ülke pazarlarına yatırım yapmayı hedefleyen tüm yerli ve yabancı firmalar için bölgenin en önemli uluslararası ticaret platformu olarak öne çıkıyor. Fuar 5-8 Nisan tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

Yerli otomobil üretmeye hazırlanan otomotiv sektörünün gözü “Automechanika Istanbul”da!

Türkiye’nin ihracat şampiyonu otomotiv sektörünün en büyük buluşma platformu Automechanika Istanbul bugün kapılarını açtı. Ekonomi Bakanlığı desteğiyle organize edilen ve bölgenin en dinamik ve kapsamlı otomotiv etkinliği olan Automechanika Istanbul‘da, dört gün boyunca otomotiv üreticileri son teknoloji ürünlerini dünya genelinden önemli sektörel alıcılara tanıtma fırsatı bulacaklar.

Dünya genelinde 38 ülkeden 1.352 katılımcı firmayı ağırlayan fuarın açılış töreninde konuşan Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel şunları söyledi;

“Türkiye sanayi her alanda ileri teknolojili üretime odaklanıyor, Türkiye heyecanla yerli otomobilin sahaya çıkmasını bekliyor. Yaklaşık 3 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçecek yerli otomobil projesinin itici gücü Türk otomotiv sektörünün rekabetçi yapısı olacak. Türkiye Otomotiv sektörü ihracat şampiyonluğunu son 12 yılda kimseye kaptırmadı. Tüm bu süreç boyunca “Automechanika Istanbul” da sektörün ana buluşma merkezi oldu. Otomotiv endüstrisinin yeni hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşacağına, bu yolda en büyük destekçisinin de “Automechanika Istanbul” olacağına inanıyoruz.”

Automechanika Istanbul’un Frankfurt ve Şanghay’dan sonra dünyanın en büyük 3. otomotiv fuarı olduğuna dikkat çeken Messe Frankfurt Istanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım şunları söyledi;

“Automechanika Istanbul’un en önemli özelliği katılımcı firmalarının yarısının yabancı firmalardan oluşması. Bu anlamda, Türkiye’nin en fazla uluslararası  fuarı diyebiliriz. Almanya’dan Çin’e kadar yaklaşık 12 ülke pavilyonunda, en yeni ve farklı ürünler sergilenecek. Otomotiv endüstrisinin tüm ürün gruplarına hitap eden bu fuara katılan yerli üreticilerimiz de önemli iş fırsatları bulacaklar.”

Automechanika Istanbul’a Ekonomi Bakanlığı’ndan alım heyeti desteği

Automechanika Istanbul bu yıl Alım Heyeti Programı çerçevesinde 11 ülkeden 37 uluslararası delegasyona ev sahipliği yapıyor. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden satın almacı heyetleri fuarda ağırlanırken, Katılımcı firmalarla pek çok uluslararası alıcıyı bir araya getiren fuar aynı zamanda çevre ülke pazarlarına yatırım yapmayı hedefleyen tüm yerli ve yabancı firmalara da yeni iş anlaşmaları sağlama fırsatı sunuyor. 

Otomotiv Endüstrisinde Geleceğin Teknolojileri Automechanika Istanbul’da

Automechanika Istanbul’da bu yıl yeni ürün gruplarıyla birlikte yerli ve uluslararası firmalar; Parça & Sistemler, Bakım & Onarım, Aksesuarlar & Tuning, Madeni Yağ, Reifen Lastik ve Jant, Akü, E-mobility, Araç Yıkama & Bakım Merkezi olmak üzere özel oluşturulan bölümlerde yenilikçi ürünlerini sergileme fırsatı bulacak. Birçok etkinliğe ve özel tanıtım alanlarına da ev sahipliği yapan fuarda, sektör profesyoneli konuşmacıların sunumlarıyla; çeşitli seminer, atölye ve etkinlikler düzenlenecek.

12. kez düzenlenen Automechanika Istanbul Fuarı bünyesinde, bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan E-Mobility ve Geleceğin Teknolojileri Alanı, mobilite ve geleceğin teknolojileri konusundaki yenilikçi fikirler ve ürünler için bir buluşma noktası olacak.

Otomotiv ana sanayi, tedarikçiler ve yeni girişimciler bu alanda alternatif sürüş sistemleri, otonom sürüş, otomobil üretiminde yaşanacak gelişmeler, geleceğin filo yönetimi, akıllı şarj istasyonları, data yönetimi, alternatif yakıt teknolojileri konusundaki çalışmalarını sergileyecek. Aynı zamanda uzaktan bakım, telediagnostik, pil ve akü alanındaki heyecan verici teknolojik gelişmelerin tartışılacağı sunumlara yer verilecek.

Elektrikli araçların yaygınlık kazanmasıyla birlikte Automechanika Istanbul’da bu yıl ilk defa otomotiv sektörünün gündeminde önemli bir yer tutan şarj istasyonları konusu ele alınıyor. Bu yıl yine bir ilk olarak Bakım&Onarım ürünlerinin sergilendiği 14. Salon‘da Araç Yıkama ve Bakım özel bölümünde cam filminden araç temizliğine, seramik kaplamadan göçük düzeltmeye kadar birçok alanı kapsayan özel eğitim programları da düzenlenecek.

Partnerler & Destekleyenler

AASA - Satış Sonrası Otomotiv Tedarikçileri Derneği, APRA - Otomotiv Parçaları Yeniden İmalatçıları Derneği, AKÜDER- Akümülatör ve Geri Kazanım Sanayicileri Derneği, ASA – Otomobil Servis Ekipmanları Üretici ve İthalatçıları Derneği (Almanya), AUSDER- Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği, EGEA - Avrupa Garaj Ekipmanları Birliği (Belçika), FIGIEFA – Otomotiv Yenileme Pazarı Distribütörleri (Belçika), HDMA – Ağır İş Aracı Üreticileri Birliği, Kompozit Sanayicileri Derneği,  İTO – İstanbul Ticaret Odası, MEMA – Motor Ekipmanları Üreticileri Birliği, OAC - Denizaşırı Otomotiv Konseyi, OIB – Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, OSS – Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği, OTOMDER- Otomotiv Mühendisliği Derneği, TAYSAD – Türkiye Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, TEHAD - Türkiye Elektrikli ve Hibrid Otomobiller Platformu, TOBFED -  Tüm Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu, ZDK - Almanya Alman Motor Endüstrisi ve Tamir Federasyonu, TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.

Messe Frankfurt hakkında

Messe Frankfurt, dünya çapında 2,300* çalışanı ve yıllık 647* milyon Euro‘luk cirosu ile dünyanın lider fuar organizatörü firmalarından biridir. Messe Frankfurt’un 175’den fazla ülkeye hizmet veren 30 iştiraki bulunmaktadır. Günümüzde Messe Frankfurt tarafından dünyanın 40’dan fazla şehrinde fuarlar organize edilmektedir. Frankfurt fuar merkezi, 10 fuar salonu ve birleşik kongre merkeziyle birlikte toplam 592,127 metrekarelik alana kuruludur. Messe Frankfurt, yüzde 60 hissesi Frankfurt belediyesine, yüzde 40 hissesi ise Hessen eyaletine ait olan bir kamu firmasıdır.

Daha fazla bilgi için lütfen www.messefrankfurt.com adresini ziyaret ediniz.

* 2017 rakamları.